18 Mart Çanakkale Savaşı'nın 102. Yıldönümü ve Şehitler Günü Anma Etkinliklerine Yoğun Katılım - Gazi Eğitim Fakültesi
18 Mart Çanakkale Savaşı'nın 102. Yıldönümü ve Şehitler Günü Anma Etkinliklerine Yoğun Katılım

18 Mart Çanakkale Savaşı’nın 102. yıldönümü ve Şehitler Günü Anma Etkinlikleri 17 Mart 2017 tarihinde, saat 10.00’da Mimar Kemaleddin Salonu’nda gerçekleştirildi. Programa Gazi Üniversitesi Rektörü sayın Prof. Dr. İbrahim USLAN, Gazi Üniversitesi Genel Sekreteri Sayın Prof. Dr. Metin DAĞDEVİREN ve Genel Sekreter Yardımcısı sayın Doç. Dr. Murat ÇETİNKAYA ve diğer fakültelerin dekanları, dekan yardımcıları, bölüm ve anabilim dalı başkanları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Programın onur konukları ise Gazili Şehitlerimizin aileleriydi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın koro eşliğinde okunmasıyla başlayan program Gazi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rabia SARIKAYA’nın açılış konuşmasıyla devam etti. Prof. Dr. Rabia SARIKAYA konuşmasında “Bugün burada 102 yıl önce kazandığımız Çanakkale Zaferi’ni hatırlatmak ve tarihin yazdığı en gerçek, en şerefli kahramanlar olan yüz binlerce şehidimizi rahmet ve minnetle anmak için bir araya geldik” dedi.  “Çanakkale’yi anlamak ve anlatmanın her Türk’ün vazifesi olduğunu, Gazi Üniversitesinin de bu şuurla hareket ettiğini ifade eden SARIKAYA “Geçmişimiz, bugünümüz ve geleceğimiz adına kardeşlik, iman, sabır ve fedakârlık üzerine kuracağımız milli birlik ve beraberliğe her zamankinden çok ihtiyacımız olduğunu ve Çanakkale ruhunun hiçbir zaman unutulmaması gerektiğini belirtti. 

Dekanımızın açılış konuşmasının ardından Rektörümüz sayın Prof. Dr. İbrahim USLAN yaptığı protokol konuşmasında “Bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden aziz gazilerimizi rahmetle, Fatihalarla, minnetle ve şükran duygularıyla yad ediyorum” diyerek Çanakkale’de yaşanan kahramanlık hikayelerinden bahsetti ve İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif ERSOY’dan dizeler okudu.

Konuşmaların ardından Fakültemiz Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalının şehit ailelerinin desteği ile hazırladığı yavru vatan Kıbrıs  savunmasından 15 Temmuz hain darbe girişimine kadar olan süreçte hayatını kaybeden Gazi’nin şehitlerinin anlatıldığı belgeselinin gösterimi yapıldı. Bu sırada salonda duygusal anlar yaşandı.

Programa katılan şehit yakınlarına Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim USLAN plaket ve onur belgesi takdim etti. Belge takdimi sırasında bazı şehit aileleri duygu ve düşüncelerini dile getirdiler. Program sonrası tüm şehit ailelerine teşekkür edilerek toplu fotoğraf çekimi yapıldı