Gazi Eğitim Fakültesi 90. Yıl Etkinliklerini Coşkuyla Kutladı - Gazi Eğitim Fakültesi
Gazi Eğitim Fakültesi 90. Yıl Etkinliklerini Coşkuyla Kutladı

 

 

1926 yılından bu yana öğretmen yetiştirme deyince ilk akla gelen kurumumuzun 90. yıl kutlama programı 26 Nisan 2017 Çarşamba günü saat 10.00’da Gazi Konser Salonunda gerçekleştirildi. Gazi Üniversitesi Rektörü sayın Prof. Dr. İbrahim USLAN, rektör yardımcısı sayın Prof. Dr. Suna AĞILDERE’nin teşrifleriyle onurlandırdığı 90. yıl programına diğer fakültelerin dekanları, dekan yardımcıları, enstitü müdürleri, müdür yardımcıları, bölüm ve anabilim dalı başkanları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Gün boyunca süren 90. yıl programında belgesel, panel, sergi, bilim şenliği, konser ve gözyüzü gözlemi olmak üzere farklı etkinlikler yer aldı. İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başlayan program Gazi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rabia SARIKAYA’nın açılış konuşması ile devam etti. Prof. Dr. Rabia SARIKAYA konuşmasında fakültenin kısaca tarihçesinden bahsederek “Yöneticiliğini yapmaktan onur duyduğum ülkemizin köklü eğitim çınarı Gazi Eğitim Fakültesi Gazi Üniversitesinin kurucu Fakültesidir. Verdiği mezunlarla etkisini en ücra yurt köşelerine kadar ulaştıran fakültemiz aynı zamanda Türk Millî Eğitim Sistemini geçmişten bugüne etkileyen bir kurum olma vasfını da taşımaktadır. Mezunlarımız gerek Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda gerek özel okullarda öğretmen, idareci, müfettiş vb. görevlerde çalışmaktadırlar. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer bakanlıklarda çeşitli kademelerde üst düzey idari görevlerde de bulunarak ülkemizin eğitim politikalarına da yön vermektedirler. Türk milletinin millî, ahlâkî, insanî, manevî ve kültürel değerlerini benimseyip koruyan, bunları geliştirmek için çalışan ve aynı zamanda da çağın gerektirdiği akademik donanıma sahip öğretmenler yetiştirmeyi hedefleyen bir kurum olarak 90 yıllık birikimimizi Türkiye’nin gelecek hedefleri doğrultusunda kullanarak emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz. Böylesine köklü bir kurumun mensubu olmaktan onur duyduğumu belirterek sözlerimi nihayetlendirirken Gazi Üniversitesi’ne ve fakülteme vatana, millete, bilime, sanata hizmet yolunda nice 90 yıllar diliyorum” dedi. 

Açılış konuşmalarının ardından Gazi Üniversitesi Rektörü sayın Prof. Dr. İbrahim USLAN protokol konuşmalarını yaptı. Sayın rektörümüz konuşmasında “Üniversitemizin kuruluşunun 90. yılını idrak ettiğimiz bu özel günde  sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bugün Gazi Üniversitesi hukuk, eğitim, iktisadi idari bilimler, ilahiyat, iletişim ve sosyal bilimlerin diğer alanları yanında; tıp, eczacılık, diş hekimliği, mühendislik, fen, teknik, sanat, spor gibi çok geniş yelpazede bilimsel disiplinleri de bünyesinde bulunduran, çok boyutlu bir kurum olarak Türk yükseköğretim camiasının seçkin üniversitelerinden biridir. Üniversitemiz; çok boyutlu uluslararasılaşmanın sağlanması, nitelikli bilimsel araştırma yapılması, bilim insanı yetiştirilmesi ve eğitim/öğretim kalitesinin yükseltilmesi gibi konuları temel öncelikleri olarak belirlemiş ve bu hedefler doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Orta Muallim Mektebi’nden Gazi Üniversitesi’ne kadar uzanan tarihsel süreçte kurumumuz bugün dünden daha yeni, daha dinamik ve daha iddialıdır” dedi.  

Protokol konuşmalarının ardından kurumumuzun köklü geçmişinin anlatıldığı “Gazi Eğitim’in 90 Yıllık Tarihçesi” isimli belgeselin gösterimi yapıldı. Büyük beğeni toplayan belgeselin ardından Prof. Dr. Reşat Genç, Prof. Dr. Ayşegül Ataman ve Prof. Dr. Abdurrahman Güzel’in katılımlarıyla “Türkiye’de Öğretmen Yetiştirmede Gazi’nin Yeri” isimli panel gerçekleştirildi. Panelde Fakültemizin öğretmen yetiştirmedeki rolü hakkında konuşuldu. Panel sonrasında sayın rektörümüz tarafından Gazi Eğitim’in eski mezunlarına “Teşekkür Belgesi” takdim edildi. Programın ilk bölümü geleneksel kayısılı börek ikramıyla son buldu.

90. yıl etkinlikleri aynı gün saat 13.30 da Gazi Eğitim Fakültesi Resim –İş Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alev Çakmakoğlu Kuru’nun katkılarıyla Malik Aksel Salonu’nda gerçekleştirilen “1926’dan Bugüne Gazi Eğitim Fotoğraf Sergisi” ile devam etti. Sergisi kurumumuzun 90 yıllık tarihi fotoğraflar aracılığıyla gözler önüne serildi.

90. yıl programı 15.30-17.30 saatleri arasında fakültemizin bulunduğu kampüs alanında hazırlanan “Gazi Eğitim Bilim ve Sanat Şenliği” ile devam etti.  Şenlikte fakültemiz öğrencileri danışman öğretim elemanları koordinatörlüğünde hazırladıkları materyalleri sergilendi, deneyler yapıldı, sanatsal faaliyetlerde bulunuldu. Şenlik alanını lisans öğrencilerinin yanısıra çeşitli okullardan gelen ilkokul, ortaokul, lise öğrencileri ziyaret etti. 

90. yıl programı 20.00 – 21.00 saatleri arasında Gazi Konser Salonunda Öğr. Gör. Dr. İlknur Özal GÖNCÜ yönetimindeki koro konserinin ardından 21.00 – 24.00 saatleri arasında Dolunay Parkı’ndaki “Gökyüzü Gözlemi” etkinliği ile sona erdi.