TÜBİTAK 4004/4005/4006/4007 Proje Başvuruları ile İlgili Toplantı Düzenlendi - Gazi Eğitim Fakültesi
TÜBİTAK 4004/4005/4006/4007 Proje Başvuruları ile İlgili Toplantı Düzenlendi

Gazi Eğitim Fakültesi ve Gazi Eğitim Bilimleri Enstitüsü ortaklığı, TÜBİTAK Bilim Toplum Programları Müdürü Mustafa ORHAN’ın konuşmacı olarak katılımıyla TÜBİTAK 4004/4005/4006/4007 projeleri ile ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Fakültemiz F Blok Konferans salonunda 16 Mayıs 2017 tarihinde düzenlenen bu toplantıda, Gazi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rabia SARIKAYA, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ülkü Eser ÜNALDI ve Enstitü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin AKKUŞ ve Gazi Eğitimli akademisyen ve öğrenciler yer aldı.

Program Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve kahraman Türk büyüklerinin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal marşımızın okunmasıyla başladı. Ardından Sayın ORHAN Bilim ve Toplum Programları kapsamında yer alan TÜBİTAK 4004/4005/4006/4007 proje başvurularının hedef kitlesi ve amaçlarından bahsederek bu projelerin bilimi toplumla buluşturma hedefinde olduğunu ifade etti.

Bir akademisyeninin “TÜBİTAK başvurumuz neden reddedilir?” sorusu üzerine Sayın ORHAN şöyle konuştu:

“Projenin neden kabul edilmeyişinden çok bir proje başvurusu nasıl kabul ediliri konuşmak gerekir.” Diyerek proje başvurularında dikkat edilmesi gereken hususlara değindi, başvuru süreci, kabulü veya reddi ile ilgili detaylı açıklamalarda bulundu. Proje başvurularının farklı akademisyenlere gönderildiğini ve ortak başlıklara sahip projelerin aynı toplantıda akademisyenler tarafından değerlendirildiğini ve ardından TÜBİTAK bütçesine uygun olarak kabul edilen projelerin açıklandığını belirtti. Sayın ORHAN aynı zamanda bilim ile ilgili olmayan başlıkların projelerde yer alması durumunda red edilmesinin kaçınılmaz olduğundan söz etti.

Ayrıca proje başvurusunda bulunmak isteyen araştırmacılara önerilerde bulunan ORHAN, projenin amacına dikkat edilmesi gerektiğini ve sosyal medyanın örnek projelere ulaşılabileceğimiz bir kaynak olduğunu belirtti.

Toplantının sonunda ise, değerli katkılarından dolayı Sayın ORHAN’ a Gazi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rabia SARIKAYA ve Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ülkü Eser ÜNALDI tarafından teşekkür belgesi ve çiçek takdiminde bulunuldu.